Do 25-te godine većina ljudi ima ukupno 32 zuba, po 16 u svakoj vilici. Svaki zub ima svoj naziv i funkciju. Prednji zubi – sekutići i očnjaci su idealni za hvatanje i kidanje hrane na male komade, dok bočni zubi – molari i premolari služe za mlevenje hrane, pretvarajući je stanje pogodno za gutanje.
Prosečna usta obično mogu da “smeste” samo 28 zuba. Može biti neprijatno ili bolno kada 32 zuba pokušavaju da se uklope u prostor predvidjen za 4 zuba manje. Ta četiri zuba su treći molari, poznatiji kao umnjaci.
Zašto biste trebali da izvadite umnjake?
Umnjaci su zubi koji poslednji niču. Ukoliko su pravilno postavljeni, desni oko njih zdrave, njihovo vadjenje nije potrebno.
Nažalost, u praksi to nije standardno stanje. Vadjenje umnjaka je nephodno kada je njihovo nicanje i pravilno postavljanje u zubni niz kompromitovano iz različitih razloga. Dok pokušavaju da pronadju najpogodniji put nicanja, mogu zauzimati različite položaje u viličnoj kosti, ugrožavajući tako susedne zube. Gornji očnjaci i donji premolari se takodje visoko kotiraju kada je reč o impaktiranim zubima.
Ovakva nepravilna postavka neizniklih zuba može izazvati mnogo neprijatnosti. Ako su poluimpaktirani, ili ako im je kruna van kosti ali prekrivena mekim tkivom, može se javiti perikoronitis odnosno zapaljenje gingive oko ovog zuba. Hrana se nakuplja u prostoru izmedju okluzalne površine trećeg molara i gingive koja ga prekriva, što izaziva njenu inflamaciju. Javlja se otok, bol i crvenilo, a sama gingiva biva dodatno iritirana traumom od zuba antagonista. Može se javiti i koštani dzep koji predstavlja skladište bakterija, te je vadjenje zuba hitno potrebno dok se nisu razvili opšti simptomi infekcije.
Pritisak koji se javlja u toku erupcije (nicanja) može ugroziti položaj okolnih zuba, ili rezultat ranije sprovedene ortodontske terapije.
Oko impaktiranog zuba se nalazi njegov folikul (kesica) koja može cistično da degeneriše, ili da nastane odontogeni tumor. Ovakva ozbiljna komplikacija zahteva hitno uklanjanje neizniklog zuba i patološkog procesa.